Faculties
Járműtechnika, közlekedés és logisztika
Vezető: Varga István
A járműtechnika, közlekedés és logisztika (JKL), illetve azon belül a szállÃtás a modern, globális gazdaság katalizátora. Az EU-n belül e három terület a GDP közel 15%-át állÃtja elÅ‘, és együtt az egyik legtöbb munkavállalót foglalkoztató terület. Magyarországon a járműipar különösen dominál, ez adja a magyar ipari termelés 14, az export 25%-át. Minden hetedik munkavállaló a járműiparból, a közlekedés és szállÃtás (logisztika) ágazatokból kapja a fizetését, és bármely termék árának 1/3-át, esetenként a felét a logisztikával kapcsolatos költségek határozzák meg.
Jelenleg a BME a komplex K+F problémák integrált megoldására képes a JKL területen, ugyanakkor a szinergikus hatásokban rejlÅ‘ lehetÅ‘ségek még csak részben kerültek kiaknázásra. A gazdaság fenntartható fejlÅ‘dése viszont olyan kihÃvásokat generál, amelyek folyamatos kutatási igényeket jelentenek a JKL szakterület számára. A kutatási stratégiában azt az eszközrendszert kÃvántuk meghatározni, amellyel a JKL szakterület erÅ‘sségeire épÃtve az emlÃtett kutatási igényeket, magas szinten vagyunk képesek kielégÃteni.
A közlekedéspolitikai megfontolásokból, valamint a legjobb nemzetközi gyakorlatból levezetett átfogó kutatási irányokból kiindulva a következÅ‘ szakmai területek fejlesztését kÃvánjuk elérni:
- Az energiahatékonyságot javÃtó és a környezetterhelést mérséklÅ‘ járműtechnológiák;
- Intelligens járműtechnológiák;
- Intelligens közlekedési rendszerek;
- Hatékony közlekedésüzemeltetési és gazdálkodási rendszerek;
- Integrált logisztikai rendszerek;
- Menedzsment rendszerek.
A humán erÅ‘forrás fejlesztés terén általában véve elmondható, hogy a JKL kutatási területen mennyiségi humán erÅ‘forrás fejlesztésre a logisztikai szakterület esetében van a leginkább szükség, egyébként a kapacitások (legalább) megtartása indokolt. A minÅ‘ségi fejlesztés mindhárom részterületen egyaránt fontos. Ezen belül fel kell mérni az utánpótlási lehetÅ‘ségeket, s a vezetÅ‘ szerepre alkalmas kutatóknál elÅ‘ kell segÃteni.
A kutatási infrastruktúra tekintetében JKL szakterület eszközigénye nem homogén. A járműtechnikai területen elsÅ‘sorban a meglévÅ‘ laborháttér műszaki korszerűsÃtésére van szükség. A közlekedési területen némi mennyiségi fejlesztés is elÅ‘irányozható a technológiai mellett. Végül, a logisztikai terület az, ahol a leginkább szükség lehet laborfejlesztésre, mind mennyiségi, mind minÅ‘ségi szempontból.
A JKL tudományos eredmények jobb hasznosÃtásának érdekében fontos hogy a BME naprakész legyen a gyorsan fejlÅ‘dÅ‘ járműipari, közlekedési és logisztikai technológiák, vezetési-szervezési módszerek ismeretében és alkalmazásában, Ãgy gyorsan tudjon reagálni a jelentkezÅ‘ műszaki, üzemeltetési és menedzsment problémák megoldására. A potenciális megrendelÅ‘k egy része nem vagy csak részben ismeri a korszerű megoldásokat és eljárásokat, azaz a proaktivitás új K+F feladatokat eredményezhet a BME számára.
Az ipari szféra esetén a meglévÅ‘ kapcsolatok gondozása az elsÅ‘dleges, bÅ‘vÃtésre elsÅ‘sorban a logisztikai részterületen van szükség. A meghatározó ügyfelekkel stratégiai partneri viszonyra, hosszú távú megállapodásokra célszerű törekedni. Az állami, közigazgatási szféra képviselÅ‘ivel szemben a proaktÃv, támogató magatartás indokolt.
A kitűzött kutatási potenciál fejlesztés forrásoldala több oldalról biztosÃtható. Ezen belül a nemzetközi pályázatok közvetetten járulhatnak hozzá az innovációs potenciál és az erÅ‘források fejlesztéséhez. Itt az EU K+F keretprogramját, illetve egyéb kutatási programjait kell kiemelni. A hazai pályázatok közül számos kifejezetten a K+F potenciál fejlesztésének támogatására irányul. Támogatás szerezhetÅ‘ laborfejlesztésre, a kutatói utánpótlás idÅ‘leges foglalkoztatására. A tematikus kiÃrások keretében pedig adott témaműveléshez kapcsolódva fedezhetÅ‘ a kutatók fizetése, illetve a kapcsolódó dologi költségek, valamint az eszközbeszerzés. A legrugalmasabb forrásfelhasználást a külsÅ‘ megrendelések teljesÃtése biztosÃtja. Költségvetési K+F fejlesztési céltámogatásokkal egyelÅ‘re nem nagyon lehet számolni.
A JKL stratégia teljesülését rendszeres monitoring tevékenységgel kell követni. A monitoring operatÃv eszközei az elÅ‘rehaladást mérÅ‘ indikátorok. A célértékek elemzésére évente kell sort kerÃteni, amikor a JKL projekt vezetÅ‘sége értékeli az eredményeket. Eltérés esetén meg kell vizsgálni az okokat, s meg kell határozni a korrekciós beavatkozásokat. A mutatók alakulásán felül rendszeresen követni kell a JKL K+F trendeket, hogy azok változásaira reagálni lehessen.
A terület struktúrális felépÃtése:
JKL (Járműtechnika, közlekedés és logisztika)
JKL-P1 (Belsőégésű motorok hatásfok növelése)
JKL-P1-T1 (Belsőégésű motorok légmenedzsmentje)
JKL-P1-T2 (Motorok üzemanyag-ellátásának rendszerei)
JKL-P1-T3 (Égésmodellek összevetése, egyszerűsÃtése, generálása, érzékenység...)
JKL-P2 (Járműipari mechatronikai komponensek fejlesztése)
JKL-P2-T1 (Gépjárművekben alkalmazott mechatronikus komponensek számÃtása és...)
JKL-P2-T2 (Természetes beszédű kommunikáció elÅ‘segÃtése autós környezetben)
JKL-P2-T3 (Gépjármű elektronikai eszközök, készülékek és rendszerek élettart...)
JKL-P3 (Járművek energetikai viszonyainak kutatása )
JKL-P3-T1 (Járműfüzérek továbbÃtásához szükséges energiaigény csökkentésének...)
JKL-P3-T2 (Vasúti fékrendszerek hőfejlődése, súrlódási és kopás szimulációja)
JKL-P3-T3 (Gumiabroncs mikro-rezgéseinek hatása a gördülési ellenállásra)
JKL-P4 (Közúti közlekedési hálózatok intelligens irányÃtása )
JKL-P4-T1 (A közúti járműforgalom modellezése és irányÃtása)
JKL-P4-T2 (Közlekedési alágazatok összekapcsolása telematikai eszközökkel)
JKL-P4-T3 (Korszerű útdÃj-rendszerek a forgalomszabályozásban)
JKL-P4-T4 (Járműformációk irányÃtása)
JKL-P4-T5 (Közlekedési rendszerek térinformatikai támogatása)
JKL-P5 (Közúti közlekedési modellek és mérési módszerek fejlesztése )
JKL-P5-T1 (Nagyméretű közúti hálózatok szimulációja, analÃzise, irányÃtása)
JKL-P5-T2 (Radarszenzorok alkalmazása a közúti járműforgalom mérése)
JKL-P5-T3 (Önreprodukciós úthálózati forgalmi modellek kidolgozása)
JKL-P6 (Közlekedési alágazati munkamegosztás logisztikai feltételrendszer...)
JKL-P6-T1 (Logisztikai ipar kialakÃtásának feltételrendszere közlekedési hál...)
JKL-P6-T2 (Integrált szállÃtási láncok szervezési és szabályozási kérdései)
JKL-P6-T3 (Az ellátási lánc menedzsment egyes elemeinek fejlesztése)
JKL-P7 (Logisztikai rendszerek működését támogató technológiák fejlesztés...)
JKL-P7-T1 (Bi- és trimodális csomópontokon működő üzemek anyagáramlást előse...)
JKL-P7-T2 (Elektronikus fuvar- és raktárbörzék alkalmazása a közlekedési cso...)
JKL-P7-T3 (Mesterséges intelligencia alapú technológiák alkalmazása a logisz...)
JKL-P8 (Logisztika intenzÃv ágazatok minÅ‘ségi kiszolgálása, versenyképes,...)
JKL-P8-T1 (Nagyvárosok áruellátását támogató city logisztikai szolgáltatások...)
JKL-P8-T2 (Járműipari beszállÃtói minÅ‘ségmenedzsment rendszer fejlesztése)