Vezető: Péter Tamás
A hagyományos modelleknél a közlekedési hálózatot csomópontok és szakaszok halmazának tekintik. Ez olyan irányÃtott gráfot eredményez, amely hűségesen leutánozza a térképet: a gráf csúcsai a csomópontok, illetve keresztezÅ‘dések, az Ãvek pedig az Å‘ket összekötÅ‘ útszakaszok.
Az ilyen leÃrásnak alapvetÅ‘ hátránya, hogy a mindenkori térkép-gráftól függ a modell. Ennek kiküszöbölésére vezettünk be egy új hálózati modellt, amely szintén gráf, de más fogalomrendszerre épül. A hálózati forgalom lebonyolÃtása valójában elemek (szektorok) sokaságának a dinamikus kooperációja. Az egész hálózatot tekintve, ténylegesen szektorok kooperálnak szektorokkal és ezek az elemek alkotják az irányÃtott hálózati gráf csúcsait. Az irányÃtott gráf élei dinamikus relációk, ugyan is a kooperáló csúcsok közötti átadási kapcsolatok dinamikusak. A szektorok különbözÅ‘ paraméterekkel és kooperációs képességekkel rendelkeznek, amely képesség állapottól, külsÅ‘ feltételektÅ‘l és az idÅ‘tÅ‘l is függ.
Az új módszer a tartományon történÅ‘ optimális forgalomsűrűség fenntartására alkalmas és közvetlen kapcsolatba hozható a környezeti hatások optimálásával is. További alkalmazási területe a csomópontok irányÃtása, a csomópontot körülkerÃtÅ‘ zárt görbével határolt tartományon keresztül idÅ‘egységenként, a maximális járműszám átáramlásának biztosÃtása. Fontos kérdéskör a modellek méretével kapcsolatos kérdések vizsgálata, amelynek eredményei elsÅ‘sorban, a valós idejű szabályozásokra hatnak döntÅ‘ módon. Az új modell alkalmas a tetszÅ‘leges méretű közúti hálózat bármely részhálózatán kialakÃtott megfordÃtható irányú közlekedési rend vizsgálatára is. Ez egy új elvű optimális irányÃtásra ad lehetÅ‘séget, amely a hálózati gráf struktúrájának dinamikus változtatásával történik. A modellben, ahogy a valóságban is, a szóban forgó geometriai elemek természetesen nem szűnnek meg, de új funkciójuk és kapcsolatrendszerük következtében egy variábilis hálózatot alkotnak. Modellünk ugyan speciális makroszkopikus modell, azonban, az egyedi jármű-mozgások (sebesség, gyorsulás és a várható célba érési idÅ‘k) számÃtására is alkalmazgató a hálózaton történÅ‘ áthaladásokhoz optimális trajektóriák, illetve környezeti terhelések meghatározására