Vezető: Jóri J. István
Magyarország környezeti, éghajlati és talajadottságai, gazdasági szerkezete révén kiválóan alkalmas a biomassza alternatÃv hasznosÃtására, energetikai célú felhasználásának növelésére, s Ãgy az energianövények termesztésére is. AZ EU tervei szerint jelentÅ‘sen bÅ‘vül a megújuló energiahordozók szerepe az energiatermelésben. KÃvánatos lenne, hogy a megújuló energiahordozók felhasználásának aránya Magyarországon is az EU-ban tervezett tendenciáknak megfelelÅ‘en változzon.
Az energetikai célra termesztett növények felhasználásának módozatai a következők:
- bio-hajtóanyagok (bio-etanol, bio-dÃzel)
- hőtermelésre alkalmas tüzelőanyagok
- biogáz
A különféle hasznosÃtási módok közül jelen téma keretében két részterület gépesÃtési feladataival szándékozunk foglalkozni.
A bio-dÃzel hajtóanyag előállÃtás technológiájának egyik sarkalatos pontja a repcemag préselés hatékonyságának növelése, a présgépek folyamatos működési feltételeinek biztosÃtása. A hidegsajtolási folyamat hÅ‘eloszlásának vizsgálatával és VEM modelljének felépÃtésével kÃvánunk hozzájárulni a technológia tökéletesÃtéséhez.
Az energetikai célú faültetvények telepÃtése javÃthatja országunk környezetvédelmi megÃtélését az EU-ban. További járulékos elÅ‘nye lehet az energetikai célú faültetvények telepÃtésének a CO2 kiváltás elszámolhatósága, illetve ennek a jövÅ‘ben emissziós jogként történÅ‘ értékesÃtése.
A fás-szárú növények energetikai célú mezÅ‘gazdasági termesztése a világon és Ãgy hazánkban is újszerű termelési folyamatnak számÃt, bár Európában sokfelé, Ãgy hazánkban is több éve folynak a telepÃtésre, betakarÃtásra és hasznosÃtásra vonatkozó kÃsérletek. Azonban ennek ellenére az energiaültetvényekben telepÃtett fás-szárú növények termesztésében nem állnak rendelkezésre nagy termÅ‘területekre kiterjedÅ‘ hosszú távú tapasztalatok.
Az energiaültetvények betakarÃtása kézi és gépesÃtett megoldásokkal lehetséges. Az üzemi szintű felhasználás esetén mindenképp a gépi betakarÃtási megoldást célszerű elÅ‘nyben részesÃteni.
Az energetikai faültetvény betakarÃtásánál a számÃtásba vehetÅ‘ alaptechnológiák számos variációja alakÃtható ki. A technológiák alkalmazását alapvetÅ‘en meghatározó tényezÅ‘k közül
- a betakarÃtás és a biomassza-hasznosÃtás folyamatát;
- az ültetvény betakarÃtásának gyakoriságát (vágásforduló);
- a technológia megvalósÃtásának műszaki szintjeit tekintjük meghatározónak.
A fásszárú ültetvények betakarÃtás technológiájának számos megoldása alakult ki, tekintettel az ültetvény méretére, a gépesÃtettség fokára. Ezek a megoldások a következÅ‘k:
- Manuális-gépi döntés + mobil aprÃtó.
- JárvaaprÃtás traktorra szerelhetÅ‘ adapterrel.
- JárvaaprÃtás magajáró géppel.
- Döntés-kötegelés egy menetben.
- Döntés rendrevágóval, aprÃtás mobil aprÃtóval.
- Döntés rendrevágóval, kötegelés a táblán.
- Döntés rendrevágóval, hosszú tűzifa szállÃtás.
- Gyűjtés, kötegelés vagy aprÃtás a vágásterületen.
A különféle technológiák közül a kevésbé elterjedt kötegeléses eljárás gépeinek kifejlesztését tervezzük.